Untitled document TORUN PORUSZA

Historia Klubu

Untitled document

Klub Sportowy Start-Wisła w Toruniu powstał w 1950 roku. Na początku było to Koło Sportowe przy Spółdzielni Pracy "BLOK" z sekcjami : lekkoatletyczną, piłki nożnej, siatkówki i szachową. Pięć lat później, w 1955 roku, powstała sekcja tenisa ziemnego, która od tego czasu stała się wiodącą sekcją Klubu. W 1956 roku wybudowano niemal w samym centrum miasta na tzw. Jordankach sześć kortów tenisowych, które powiększone zostały z czasem do ośmiu. W 1966 roku wybudowany został, w znaczącej części ze środków klubowych, pawilon sportowy, w którym znalazły swoje miejsce m.in. KS Start-Wisła, Międzyszkolny Ośrodek Sportu, Przychodnia Sportowo-Lekarska, Wojewódzka Federacja Sportu. W budynku mieściła się też kawiarnia, hotelik sportowy, szatnie i sanitariaty dla sportowców oraz szatnie i zaplecze tętniącego, w okresie letnim, życiem basenu. Przez wiele lat Jordanki były miejscem bardzo chętnie odwiedzanym przez mieszkańców Torunia. Organizowano tu wiele imprez sportowo-rekreacyjnych, plenerowych oraz wystaw. Było to doskonałe miejsce dla osób szukających spokojnego i bezpiecznego miejsca aktywnego wypoczynku. Od początku lat osiemdziesiątych Jordanki zaczęły chylić się ku upadkowi. Zlikwidowano basen, pawilon sportowy zatracił swój pierwotny charakter stając się biurowcem, boiska i urządzenia sportowe pozostawione bez opieki zostały, z biegiem lat, zdewastowane i rozgrabione. Jordanki stały się dziś miejscem opuszczonym i niebezpiecznym, w którym o porządek nie dbają już animatorzy sportu i wypoczynku, a, z rzadka pojawiające się, patrole Policji. Jedynym miejscem, które mimo wielu problemów, niezmiennie od kilkudziesięciu lat rozwija się i tętni życiem były korty tenisowe.
Na kortach toruńskiej Wisły zawsze pracowali doskonali szkoleniowcy. Pierwszymi z nich byli Alfons Bojanowski, Kazimierz Dembiński, Edwin Zieliński oraz, pracujący do dziś w naszym Klubie, Andrzej Jettka. W latach siedemdziesiątych szkoleniem tenisistów zajmował się wybitny trener i znawca tenisa Henryk Dondajewski. Współpracowali z nim m.in. bracia Piotr i Andrzej Naglowie, Marek Graczyk i Marek Gliński. W kolejnych latach sztab szkoleniowy tworzyli m.in. Piotr Lenc, Jacek Szczepanik, Edward Lamparski, Krzysztof Owsiak i wielu innych. Dziś nad tenisowym rozwojem zawodników Wisły pracują następujący szkoleniowcy: Jarosław Adamkiewicz - trener-koordynator oraz instruktorzy tenisa: Marek Jabłoński, Michał Madejewski, Tomasz Suchorzyński Joanna Długokińska i Kamil Szwed. Wsparcia trenerom udziela Jakub Kmita. Godnym podkreślenia jest fakt, że szkoleniem kolejnych pokoleń tenisistów zajmowali się w głównej mierze wychowankowie i byli zawodnicy naszego Klubu.
Rok 2010 otworzył nową kartę w historii Klubu. Decyzją Urzędu Miasta Torunia korty tenisowe na tzw. Jordankach zostały zlikwidowane. Po 54 latach Klub stracił swój obiekt, a siedziba Klubu i zajęcia szkoleniowe zostały przeniesione na nowo wybudowane korty tenisowe MOSiR Toruń przy ul. Przy Skarpie 4.

herbHerb województwa kujawsko-pomorskiego
 
Untitled document Toruń miastem sportu
KATARZYNA P...

PARTNERZY

Untitled document Fonte
Hotel Filmar
PZT
Tenis Travel
Untitled document word

SPONSORZY

Bella
APATOR
Untitled document jgsport
Untitled document ADA-PLUS
Copyright © 2016 Start-Wisła